MALZEMELEREGiTiMBiZHABERLERDUYURULAR

Ana sayfa>Egitim

Dağcılık.::.Su Sporları.::.Kaya Tırmanışı.::.Kayak.::.Orientring.::.Yürüyüş.::.Temel

Free-Solo :
Ip veya herhangi bir emniyetten yoksun olarak sadece kaya tirmanis ayakkabisi (kimi zaman çiplak ayak) ve toz torbasi kullanilarak yapilan tirmanis türüdür. Free-Solo'da yapilan bir hata büyük ihtimal ile ölüm getirir. Bu stilde bir cikis kesinlikle çok güçlü bir psikolojik kontrol gerektirir. Panik, korku vb. duygulara kapilan bir free-soloist'in sonu muhtemelen düsüsle noktalanan bir yasamdir.
John Bachar, Peter Croft gibi tirmanisçilar ile extrem boyutlara ulasan free solo tirmanislar günümüzde Alain Robert vb. kimi tirmanisçilar tarafindan yapilmaktadir.

FREE-SOLO ASLA HAVA ATMAK IÇIN YAPILMAMALIDIR! John Bachar'in dedigi gibi "Baskalarini kandirsaniz da kendinizi kandiramazsiniz!". Free-solo'yu asla çevrenizdeki insanlari etkilemek amaci ile yapmayin zira bu tür bir ego tatmini ugruna içine düseceginiz bir hata limitlerinizi asmaniza sürükleyebilir sizi ve hayatiniza malolabilir. Yerden metrelerce yukarida, parmaklarinizin tükendigini çaresizce izlemek, bacaklarinizin zangir zangir titredigini hissetmek ve düsmemek için göz yasi dökmek.. Kimse bunlari yasamak istemez.. Ve kimse de bu duruma düsmüs birini izlemek istemez..
Free-Solo yapmak ya da yapmamak kisisel tercihtir en nihayetinde. Günümüzde Türkiye'de de free-solo tirmananlar mevcuttur. Ballikayalar'da Dogan Palut ile popülerligini kazanan free solo tirmanislar baska tirmanisçilar tarafindan da yapilmaya basladi son zamanlarda. Dogan Palut'un DAVUL rotasini free çikmasi, BACA ve PERCUSSION'i da listesine eklemesi üzerine standartlar yükseldi. En son Ugur'un Kütür Kütür'ü free solo çikmasi ile çita biraz daha yükseldi.
Free Solo yapan onca usta tirmanicinin yaninda hayatlari boyunca free-solo tirmanmayan da bir çok usta tirmanici mevcuttur.

<<< Geri......... ileri >>>

Ana Sayfa
Bize Mail Yollamak icin Tiklayin