MALZEMELEREGiTiMBiZHABERLERDUYURULAR

Ana sayfa>Egitim

Dağcılık.::.Su Sporları.::.Kaya Tırmanışı.::.Kayak.::.Orientring.::.Yürüyüş.::.Temel

Bouldering (Kisa Kaya) :

Free-Solo'da oldugu gibi boulderingde de sadece kaya tirmanis ayakkabisi ve toz torbasi kullanilir. Fakat free-solo çikistan en büyük farki yere yakin bir mesafede yapilmasidir. Bouldering, kaya tirmanisina yeni baslamis biri için de yillardir tirmanan biri için de en verimli antrenmandir. Tirmanici yerden fazla yükselmeden çesitli tirmanis problemlerini çalisir, bununla birlikte de teknik, lokal endurans, kuvvet, kuvvette dayaniklilik vb. tirmanisa büyük etkisi olan becerilerini gelistirme imkani bulur. Boulder rotalari kimi zaman dikey problemler iken kimi rotalar yan geçislerden, traverslerden olusur. Zor boulder rotalarinda kuvvet veya kuvvette dayaniklilik gerektiren pesi sira gelen komplike hamleler söz konusudur. Boulder problemlerindeki bireysel hamleler çogu kez iple girilen rotalardan daha zordur.

Iyi bir boulder'ci ayni zamanda iyi bir atlayisci daha dogrusu iyi bir konucudur. Zor problemlerde bir çok kez duvardan atlamak kimi zamanlarda aniden kayan bir ayak yüzünden yere konmak durumunda kalirsiniz. Bu yüzden boulder yapanlarin ayni zamanda da iyi birer atlayici ya da tabiri caizse iyi birer konucu olmasi gerekmektedir. Eger gerekiyorsa boulder yaparken kask da takabilirsiniz, etrafinizdan gelebilecek tepkilerden bu tür durumlarda çekinmeyin zira sagliginiz söz konusudur. Bir problemden atladiginizda soku bacak kaslarinizi kullanarak yumsatmaya gayret ediniz. Asla bacakarinizi dik tutarak atlamayiniz. Positif egimli duvarlardan atlarken en büyük risk kafanizi duvara vurmanizdir.

Boulder yaparken meydana gelebilecek bu tür kazalari azaltmak için iki kisi çalismakta fayda vardir. Bir kisi tirmanirken, digeri elleri ile tirmanici düser ise eger, onun yere düzgün bir sekilde konmasi için destek olur. Bu kisiye SPOTTER denilir. SPOTTER asla düsen tirmaniciyi TUTMAZ! Sadece onun yere ayaklari üstünde konabilmesi için yardimci olur.

Bouldering, kaya tirmanisi için etkili bir antrenman olsa da kimi tirmanisçilar sadece bouldering yaparlar, ipli rotalara çok nadir girerler hatta kimileri neredeyse hiç girmezler. Günümüzde bir çok bouldering müsabakasi düzenlenmektedir.

Bouldering problemlerine zorluklarina göre çesitli dereceler verilmektedir.

<<< Geri......... ileri >>>

 

 

Ana Sayfa
Bize Mail Yollamak icin Tiklayin